Bugun...


HASAN SARAÇ

facebook-paylas
LİSTE SAVAŞLARI BAŞLADI
Tarih: 26-02-2019 09:25:00 Güncelleme: 26-02-2019 09:25:00


31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kaldıkça heyecan artıyor. Önce adaylar belirlendi. Sonra ittifak pazarlıkları ve ittifak adayları. Son olarak bugüne geldiğimizde de Meclis üyeleri listeleri ve sıralamaları kamuoyu ile paylaşıldı.

 

TİTİZLİKLE HAZIRLANDI

 

Adaylar ortaya çıkınca, hangi aday daha çok oy toplar konusu tartışmaya açıldı. Ama tartışmanın içinden çıkılamadı. Sonrasında hangi aday, hangi taraftaki kararsızlardan oy alabilir tartışmalarına geçildi. O konudaki tartışma da pek sonuca bağlanmasa bile, herkes kendine göre bir fikir beyanında bulunmaya çalıştı. Tabii ki bu fikirler genelde kendi tarafını tuttuğu adayın tabanda pek oy kaybetmeyeceği ama diğer partililerin tabanlarından oy alabileceği iddiaları şeklinde oldu. Ama bunun içinde en önemli olay meclis üyeleri sıralamalarıydı. Öyle ya, eğer diğer siyasi görüşlerden oy almak istiyorsan, meclis sıralamanın üst bölümlerine de o siyasi görüşe yakın isimleri koyman gerekir ki, oy alabilsin.

 

İşte bugün açıklanan listeler özellikle bu yönden çok önemliydi. Sonunda listeler açıklandı. Elbette şimdiden listelerle ilgili yorumlar tüm ilçe genelinde adeta “harıl harıl” konuşulmaya başlanmıştır. Biz de sizinle listelerin özellikle ilk 10 sıralarına şöyle bir göz atalım. Çünkü ilk 10 dan sonrasının meclise girmesi oldukça kritik görünmekte. Ama her listenin ilk 10 sırasında yer alan bütün isimlerin meclise girme ihtimalleri oldukça yüksek görülmekte.

 

CUMHUR İTTİFAKI

 

Cumhur ittifakı listesinin ilk sıralarında özellikle Ak Parti ağırlığı görmekteyiz. İlk sırada İlhami Yıldıran yer almakta ki, Belediye Başkan adaylığı düşünen ve ittifak çatısı altında en çok çalışanlardan birisi olmasıyla dikkat çeken bu ismin ilk sırada yer alması muhtemelen olağan karşılanmıştır. Aynı şekilde MHP’nin en etkili ismi olarak gösterilen Süleyman Uğurlu’nun da 2. Sırada yer alması gayet doğal. 3. Sırada Tülay Yıldız ismi gerek Ak parti eski Kadın Kolları Başkanı, gerekse kadın olması sebebiyle mantıklı. 10. Sıraya kadar, oy potansiyeli bakımından mantıklı tercihler yapılmış gibi görünüyor. Ama gerek 10. Sıradan sonraya kalan, gerekse listeye giremeyen Ak Partili ve MHP’li isimlerden tepki gelir mi, orasını pek kestiremiyorum. Özet olarak iyi bir liste oluşturulmaya çalışılmış. Ama geçmiş dönemlerden de biliyorum, ne yaparsanız yapın mutlaka bazı kişi ve taraftarları kırılacak ve küsecektir. Cumhur ittifakı listesi belki beklendiği kadar mükemmel bir liste görünümünde olmayabilir ama çok fazla tepki alacak bir liste şeklinde de değil gibi. Yine de tepki olur mu, mutlaka olacaktır.

 

SAADET PARTİSİ

 

Saadet Partisi listesine göz atacak olursak; o liste de gayet ortalı bir liste olmuş. Hasan Ali İrban, sanırım liste oluşturulurken olabildiğince dengeleri gözetmeye çalışmış, en önemlisi oy getirebilecek isimler üzerinde titizlikle çalışmış gibi görünüyor. Mesela Yusuf Sarıcalar’ı 3. Sıraya ve Mehmet Akdeniz’i kontenjana koyarak, hem Saadet Partisinin et etkili iki ismini en iyi şekilde değerlendirmiş, hem de Küçükköy için Halil Kara’nın karşısına çok iyi iki isimle karşılık vermiş. Kendisi ile birlikte bu yola çıkmış Mehmet Manavoğlu, Celal Büyükyıldız, Mehmet Fatih Okudan ve siyasete Hasan Ali İrban’ın ikna etmesiyle adım atan ilçenin sevilen siması Muharrem Yavuz’u en iyi şekilde değerlendirmiş. Bu arada İlçenin özellikle siyasette en sevilen isimlerinden birisi olarak gösterilen Ese Onuk gibi sürpriz bir hamle ile oy potansiyelini biraz daha yükseltmiş. Özellikle DP tabanında etkili olan Ese Onuk ismini yanına alan İrban, şu ana kadar İYİ parti saflarına kayması beklenen DP tabanının önemli bir kısmını saflarına çekebilecek bir hamle yapmış. Yine kendisi ile birlikte fedakarlık yapan Şefik Kılınç ve Ayla Alptekin’i de kontenjanda değerlendirmesi oldukça anlamlı. “Olursak birlikte olacağız” mesajı vermeye çalışmış ki, bana göre çok önemli bir mesaj. Özetleyecek olursak, İrban bu liste ile sadece Saadet değil, partili partisiz herkesin oyuna talip olduğunu bir kez daha ortaya koymuş. Yani sadece söylemde kalmamış, icraata da geçmiş. Liste olabilecek en iyi şekilde yapılmaya çalışılmış. Ama elbette bu listede de mutlaka yerini beğenmeyenler ve kırgınlık çıkaracaklar olacaktır. Ama Saadet Partisinde bu tür kırgınların çok fazla sürmeyeceği ve çalışmalara sekte vurmayacağı kanaatindeyim.

 

MİLLET İTTİFAKI CHP KANADI

 

Daha ilk günden beri en çok konuşulan Millet İttifakı listesi de açıklandı. Ama liste ne olursa olsun özellikle CHP kanadında rahatsızlıkların yaşanabileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılmaktaydı. Listenin ilk sıralarında partiler arası dengeler gözetilmeye çalışılmış. Osman Manis, İrfan Yılmaz, Ayşegül Pınar, Mehmet Ateş, Hatice Demir, Ayhan Tığrak, Turgut Kara, İbrahim Sarıcalar, İsmail Karadeli, Aydın Gencer ve Fazıl Buğra Yörük şeklinde sıralama olmuş. Bu listede aslında isim olarak bakıldığında çok tepki gösterilecek bir şey yok gibi. Ama asıl tepki özellikle CHP kanadında yıllardır belirli isimlerin her yere aday olmasına tepki gösterildiği konuşulmakta. İl ve İlçe Yönetimlerine aynı isimler, meclis üyeliklerine aynı isimler v.s. gibi rahatsızlıklar konuşulmakta. Bu eleştiriler gelirken, asıl yapılması gerekenin ise mesela CHP İlçe Yönetiminde ayrı isimlerin, meclis üyeliklerinde ayrı isimlerin, kısaca partinin tabana daha çok yayılması ve bu sayede daha çok aileden oy alınmasının hedeflenebileceği ifade edilmekte. Ama CHP Korkuteli İlçe Yönetiminin “Küçük olsun bizim olsun” zihniyeti ile aynı isimleri farklı yerlere getirmeye çalışarak partiyi daha dar bir alana sıkıştırdığı eleştirileri yer almakta. Diğer taraftan bu isimlerin oy getirebilecek potansiyele çok fazla sahip olmadıkları yine eleştiriler arasında. Elbette Mehmet Küçükkavukçu ve Süleyman Memioğlu’nun (Kontenjan 3 verilip sonra silindiğini biliyorum) listede yer verilmemesine tepkiler zaten duyulmuştur. Bu tepkiler sadece söylemde mi kalır, yoksa sandığa yansır mı, ne kadar yansır, inanın orasını kestirmek çok zor.

 

İYİ PARTİ KANADI

 

İyi Parti cephesinde ise fazla bir sıkıntı yaşanmayacak gibi görünüyor. Burada dikkat çeken tek olay, şu ana kadar canla başla Halil Kara’nın yanında olan isimlerden Mehmet Cankar isminin listede hiç yer almaması, Aydın Gencer ve Fazıl Buğra Yörük isimlerinin ise listenin garanti yerlerinde değil, kritik yerlerinde değerlendirilmesi. Bu isimlerin listenin daha üst sıralarında değerlendirilmesi halinde İYİ Parti cephesinde kimsenin buna itiraz etmeyeceği görüşünün hakim olduğu. Ama eğer liste bu şekilde yapılmışsa, mutlaka bu isimler ile bir istişare yapılmış ve ikna edilmişlerdir diye düşünülmekte. Yani İyi Parti kanadında çok fazla problem yaşanmayacağı düşünülmekte.

 

ANTALYA’DAKİ KORKUTELİ’LİLER

 

Bu arada Antalya’daki Meclis sıralamalarında da ilçemiz adına sevindirici durumlar yaşandı. Mesela Ak Parti Konyaaltı listesinde 1. Sırada Abdurrahman Yılmaz, 4. Sırada Durali Kolpak, CHP’nin Konyaaltı Kontenjan 1. Sırasında Şevket Korkut ve CHP Kepez 11. Sıradan İbrahim Velican isimleri ilk aklıma gelenler arasında.

 

BÖCEK KİMLERİ İSTEDİ, KİMLERİ İSTEMEDİ

 

Bu arada Korsan Gazeteden gazeteci İdris Özyol ve Ali Taş’ın yapmış olduğu ilginç bir paylaşım da dikkatimi çekti. Yapılan paylaşıma göre; “Antalya’da CHP listelerini belirlemek iddiasıyla il koordinatörü olarak atanan Yusuf Meriç’in genel merkeze ilettiği talepler ilginç. Yusuf Meriç talep notunda “Muhittin Böcek’in isteği” diyerek kendi oğlu Hasan Meriç’i Muratpaşa’da seçilebilecek bir yere yazdırmak istiyor. Elmalı’da geçen seçimlerde çok az oy alarak seçimi kaybeden Akçay eski belediye başkanı Mehmet Tufan’ı listeden sildirmeye çalışan Meriç, Korkuteli’de İyi Parti’ye bırakılan liste başı kişinin de değiştirilmesini talep ediyor. Muratpaşa’da İl Başkanı Ahmet Kumbul’un istediği Hasan Kiraz’ın niye listeye giremediği de bu nottan anlaşılıyor. “Muhittin Böcek istememiş”. Böcek’in istemediği bir diğer isim de Konyaaltı’nda eski il yöneticisi ve Semih Esen’in sağ kolu Şevket Korkut. Yine Konyaaltı’nda Semih Esen’e kontenjan 2 ve 3. sıraları kullandırarak geri kalan listeyi Muhittin Böcek’in yapmasını istiyor.”

 

KORKUT LİSTEDE, KÜÇÜKKAVUKÇU LİSTE DIŞI

 

Burada bizi ilgilendiren konu Muhittin Böcek tarafından istenmediği iddia edilen Şevket Korkut’un, kontenjan 2. Veya 3’te değerlendirilmesi önerilirken, Korkut Kontenjan 1. Sıraya yerleşmiş. Yine Muhittin Böcek tarafından Korkuteli 1. Sırada Osman Manis isminin istenmediği ve yerine Mehmet Küçükkavukçu isminin olması gerektiği ifade edilmesine rağmen, Osman Manis’in 1. Sıradaki yerini koruduğu, Mehmet Küçükkavukçu isminin listeye bile giremediğini gözlemlemiş olduk. Şöyle ya da böyle listeler belli oldu. Bundan sonra iş kaldı “LİSTELER SAVAŞINA” Ben de her zaman olduğu gibi diyorum ki, Korkuteli için en hayırlısı neyse o olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
resmi ilanlar nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 13/09/2020 Antalyaspor vs Gençlerbirliği
 13/09/2020 Çaykur Rizespor vs Fenerbahçe
 13/09/2020 Fatih Karagümrük vs Yeni Malatyaspor
 13/09/2020 Galatasaray vs Gaziantep FK
 13/09/2020 Göztepe vs Denizlispor
 13/09/2020 Hatayspor vs Başakşehir FK
 13/09/2020 Kayserispor vs Kasımpaşa
 13/09/2020 MKE Ankaragücü vs BB Erzurumspor
 13/09/2020 Sivasspor vs Alanyaspor
 13/09/2020 Trabzonspor vs Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/07/2020 Osmanlıspor FK 4 - 3 Balıkesirspor
 19/07/2020 Eskişehirspor 0 - 3 Boluspor
 18/07/2020 Adana Demirspor 3 - 0 İstanbulspor
 18/07/2020 Hatayspor 3 - 1 Bursaspor
 18/07/2020 Akhisarspor 3 - 4 Ankara Keçiörengücü
 18/07/2020 Giresunspor 1 - 2 Altay
 18/07/2020 BB Erzurumspor 4 - 1 Ümraniyespor
 18/07/2020 Fatih Karagümrük 3 - 0 Adanaspor
 17/07/2020 Menemenspor 1 - 1 Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
NAMAZ VAKİTLERİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI