Bugun...


HASAN SARAÇ

facebook-paylas
LİSTE SAVAŞLARI BAŞLADI
Tarih: 26-02-2019 09:25:00 Güncelleme: 26-02-2019 09:25:00


31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kaldıkça heyecan artıyor. Önce adaylar belirlendi. Sonra ittifak pazarlıkları ve ittifak adayları. Son olarak bugüne geldiğimizde de Meclis üyeleri listeleri ve sıralamaları kamuoyu ile paylaşıldı.

 

TİTİZLİKLE HAZIRLANDI

 

Adaylar ortaya çıkınca, hangi aday daha çok oy toplar konusu tartışmaya açıldı. Ama tartışmanın içinden çıkılamadı. Sonrasında hangi aday, hangi taraftaki kararsızlardan oy alabilir tartışmalarına geçildi. O konudaki tartışma da pek sonuca bağlanmasa bile, herkes kendine göre bir fikir beyanında bulunmaya çalıştı. Tabii ki bu fikirler genelde kendi tarafını tuttuğu adayın tabanda pek oy kaybetmeyeceği ama diğer partililerin tabanlarından oy alabileceği iddiaları şeklinde oldu. Ama bunun içinde en önemli olay meclis üyeleri sıralamalarıydı. Öyle ya, eğer diğer siyasi görüşlerden oy almak istiyorsan, meclis sıralamanın üst bölümlerine de o siyasi görüşe yakın isimleri koyman gerekir ki, oy alabilsin.

 

İşte bugün açıklanan listeler özellikle bu yönden çok önemliydi. Sonunda listeler açıklandı. Elbette şimdiden listelerle ilgili yorumlar tüm ilçe genelinde adeta “harıl harıl” konuşulmaya başlanmıştır. Biz de sizinle listelerin özellikle ilk 10 sıralarına şöyle bir göz atalım. Çünkü ilk 10 dan sonrasının meclise girmesi oldukça kritik görünmekte. Ama her listenin ilk 10 sırasında yer alan bütün isimlerin meclise girme ihtimalleri oldukça yüksek görülmekte.

 

CUMHUR İTTİFAKI

 

Cumhur ittifakı listesinin ilk sıralarında özellikle Ak Parti ağırlığı görmekteyiz. İlk sırada İlhami Yıldıran yer almakta ki, Belediye Başkan adaylığı düşünen ve ittifak çatısı altında en çok çalışanlardan birisi olmasıyla dikkat çeken bu ismin ilk sırada yer alması muhtemelen olağan karşılanmıştır. Aynı şekilde MHP’nin en etkili ismi olarak gösterilen Süleyman Uğurlu’nun da 2. Sırada yer alması gayet doğal. 3. Sırada Tülay Yıldız ismi gerek Ak parti eski Kadın Kolları Başkanı, gerekse kadın olması sebebiyle mantıklı. 10. Sıraya kadar, oy potansiyeli bakımından mantıklı tercihler yapılmış gibi görünüyor. Ama gerek 10. Sıradan sonraya kalan, gerekse listeye giremeyen Ak Partili ve MHP’li isimlerden tepki gelir mi, orasını pek kestiremiyorum. Özet olarak iyi bir liste oluşturulmaya çalışılmış. Ama geçmiş dönemlerden de biliyorum, ne yaparsanız yapın mutlaka bazı kişi ve taraftarları kırılacak ve küsecektir. Cumhur ittifakı listesi belki beklendiği kadar mükemmel bir liste görünümünde olmayabilir ama çok fazla tepki alacak bir liste şeklinde de değil gibi. Yine de tepki olur mu, mutlaka olacaktır.

 

SAADET PARTİSİ

 

Saadet Partisi listesine göz atacak olursak; o liste de gayet ortalı bir liste olmuş. Hasan Ali İrban, sanırım liste oluşturulurken olabildiğince dengeleri gözetmeye çalışmış, en önemlisi oy getirebilecek isimler üzerinde titizlikle çalışmış gibi görünüyor. Mesela Yusuf Sarıcalar’ı 3. Sıraya ve Mehmet Akdeniz’i kontenjana koyarak, hem Saadet Partisinin et etkili iki ismini en iyi şekilde değerlendirmiş, hem de Küçükköy için Halil Kara’nın karşısına çok iyi iki isimle karşılık vermiş. Kendisi ile birlikte bu yola çıkmış Mehmet Manavoğlu, Celal Büyükyıldız, Mehmet Fatih Okudan ve siyasete Hasan Ali İrban’ın ikna etmesiyle adım atan ilçenin sevilen siması Muharrem Yavuz’u en iyi şekilde değerlendirmiş. Bu arada İlçenin özellikle siyasette en sevilen isimlerinden birisi olarak gösterilen Ese Onuk gibi sürpriz bir hamle ile oy potansiyelini biraz daha yükseltmiş. Özellikle DP tabanında etkili olan Ese Onuk ismini yanına alan İrban, şu ana kadar İYİ parti saflarına kayması beklenen DP tabanının önemli bir kısmını saflarına çekebilecek bir hamle yapmış. Yine kendisi ile birlikte fedakarlık yapan Şefik Kılınç ve Ayla Alptekin’i de kontenjanda değerlendirmesi oldukça anlamlı. “Olursak birlikte olacağız” mesajı vermeye çalışmış ki, bana göre çok önemli bir mesaj. Özetleyecek olursak, İrban bu liste ile sadece Saadet değil, partili partisiz herkesin oyuna talip olduğunu bir kez daha ortaya koymuş. Yani sadece söylemde kalmamış, icraata da geçmiş. Liste olabilecek en iyi şekilde yapılmaya çalışılmış. Ama elbette bu listede de mutlaka yerini beğenmeyenler ve kırgınlık çıkaracaklar olacaktır. Ama Saadet Partisinde bu tür kırgınların çok fazla sürmeyeceği ve çalışmalara sekte vurmayacağı kanaatindeyim.

 

MİLLET İTTİFAKI CHP KANADI

 

Daha ilk günden beri en çok konuşulan Millet İttifakı listesi de açıklandı. Ama liste ne olursa olsun özellikle CHP kanadında rahatsızlıkların yaşanabileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılmaktaydı. Listenin ilk sıralarında partiler arası dengeler gözetilmeye çalışılmış. Osman Manis, İrfan Yılmaz, Ayşegül Pınar, Mehmet Ateş, Hatice Demir, Ayhan Tığrak, Turgut Kara, İbrahim Sarıcalar, İsmail Karadeli, Aydın Gencer ve Fazıl Buğra Yörük şeklinde sıralama olmuş. Bu listede aslında isim olarak bakıldığında çok tepki gösterilecek bir şey yok gibi. Ama asıl tepki özellikle CHP kanadında yıllardır belirli isimlerin her yere aday olmasına tepki gösterildiği konuşulmakta. İl ve İlçe Yönetimlerine aynı isimler, meclis üyeliklerine aynı isimler v.s. gibi rahatsızlıklar konuşulmakta. Bu eleştiriler gelirken, asıl yapılması gerekenin ise mesela CHP İlçe Yönetiminde ayrı isimlerin, meclis üyeliklerinde ayrı isimlerin, kısaca partinin tabana daha çok yayılması ve bu sayede daha çok aileden oy alınmasının hedeflenebileceği ifade edilmekte. Ama CHP Korkuteli İlçe Yönetiminin “Küçük olsun bizim olsun” zihniyeti ile aynı isimleri farklı yerlere getirmeye çalışarak partiyi daha dar bir alana sıkıştırdığı eleştirileri yer almakta. Diğer taraftan bu isimlerin oy getirebilecek potansiyele çok fazla sahip olmadıkları yine eleştiriler arasında. Elbette Mehmet Küçükkavukçu ve Süleyman Memioğlu’nun (Kontenjan 3 verilip sonra silindiğini biliyorum) listede yer verilmemesine tepkiler zaten duyulmuştur. Bu tepkiler sadece söylemde mi kalır, yoksa sandığa yansır mı, ne kadar yansır, inanın orasını kestirmek çok zor.

 

İYİ PARTİ KANADI

 

İyi Parti cephesinde ise fazla bir sıkıntı yaşanmayacak gibi görünüyor. Burada dikkat çeken tek olay, şu ana kadar canla başla Halil Kara’nın yanında olan isimlerden Mehmet Cankar isminin listede hiç yer almaması, Aydın Gencer ve Fazıl Buğra Yörük isimlerinin ise listenin garanti yerlerinde değil, kritik yerlerinde değerlendirilmesi. Bu isimlerin listenin daha üst sıralarında değerlendirilmesi halinde İYİ Parti cephesinde kimsenin buna itiraz etmeyeceği görüşünün hakim olduğu. Ama eğer liste bu şekilde yapılmışsa, mutlaka bu isimler ile bir istişare yapılmış ve ikna edilmişlerdir diye düşünülmekte. Yani İyi Parti kanadında çok fazla problem yaşanmayacağı düşünülmekte.

 

ANTALYA’DAKİ KORKUTELİ’LİLER

 

Bu arada Antalya’daki Meclis sıralamalarında da ilçemiz adına sevindirici durumlar yaşandı. Mesela Ak Parti Konyaaltı listesinde 1. Sırada Abdurrahman Yılmaz, 4. Sırada Durali Kolpak, CHP’nin Konyaaltı Kontenjan 1. Sırasında Şevket Korkut ve CHP Kepez 11. Sıradan İbrahim Velican isimleri ilk aklıma gelenler arasında.

 

BÖCEK KİMLERİ İSTEDİ, KİMLERİ İSTEMEDİ

 

Bu arada Korsan Gazeteden gazeteci İdris Özyol ve Ali Taş’ın yapmış olduğu ilginç bir paylaşım da dikkatimi çekti. Yapılan paylaşıma göre; “Antalya’da CHP listelerini belirlemek iddiasıyla il koordinatörü olarak atanan Yusuf Meriç’in genel merkeze ilettiği talepler ilginç. Yusuf Meriç talep notunda “Muhittin Böcek’in isteği” diyerek kendi oğlu Hasan Meriç’i Muratpaşa’da seçilebilecek bir yere yazdırmak istiyor. Elmalı’da geçen seçimlerde çok az oy alarak seçimi kaybeden Akçay eski belediye başkanı Mehmet Tufan’ı listeden sildirmeye çalışan Meriç, Korkuteli’de İyi Parti’ye bırakılan liste başı kişinin de değiştirilmesini talep ediyor. Muratpaşa’da İl Başkanı Ahmet Kumbul’un istediği Hasan Kiraz’ın niye listeye giremediği de bu nottan anlaşılıyor. “Muhittin Böcek istememiş”. Böcek’in istemediği bir diğer isim de Konyaaltı’nda eski il yöneticisi ve Semih Esen’in sağ kolu Şevket Korkut. Yine Konyaaltı’nda Semih Esen’e kontenjan 2 ve 3. sıraları kullandırarak geri kalan listeyi Muhittin Böcek’in yapmasını istiyor.”

 

KORKUT LİSTEDE, KÜÇÜKKAVUKÇU LİSTE DIŞI

 

Burada bizi ilgilendiren konu Muhittin Böcek tarafından istenmediği iddia edilen Şevket Korkut’un, kontenjan 2. Veya 3’te değerlendirilmesi önerilirken, Korkut Kontenjan 1. Sıraya yerleşmiş. Yine Muhittin Böcek tarafından Korkuteli 1. Sırada Osman Manis isminin istenmediği ve yerine Mehmet Küçükkavukçu isminin olması gerektiği ifade edilmesine rağmen, Osman Manis’in 1. Sıradaki yerini koruduğu, Mehmet Küçükkavukçu isminin listeye bile giremediğini gözlemlemiş olduk. Şöyle ya da böyle listeler belli oldu. Bundan sonra iş kaldı “LİSTELER SAVAŞINA” Ben de her zaman olduğu gibi diyorum ki, Korkuteli için en hayırlısı neyse o olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
resmi ilanlar nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 20 12 3 5 39 23 41 +16
2 İstanbul Başakşehir 20 11 3 6 39 21 39 +18
3 Trabzonspor 19 11 3 5 43 20 38 +23
4 Alanyaspor 20 11 4 5 40 19 38 +21
5 Fenerbahçe 20 11 5 4 39 23 37 +16
6 Galatasaray 20 10 4 6 32 17 36 +15
7 Beşiktaş 20 10 7 3 31 27 33 +4
8 Göztepe 20 8 6 6 25 22 30 +3
9 Gaziantep FK 20 7 7 6 31 32 27 -1
10 Yeni Malatyaspor 20 6 8 6 34 29 24 +5
11 Çaykur Rizespor 20 7 10 3 21 30 24 -9
12 Denizlispor 20 6 9 5 21 29 23 -8
13 Gençlerbirliği 20 5 9 6 30 37 21 -7
14 Konyaspor 20 4 9 7 16 27 19 -11
15 Antalyaspor 20 4 10 6 18 36 18 -18
16 MKE Ankaragücü 21 3 10 8 18 37 17 -19
17 Kasımpaşa 20 4 12 4 28 43 16 -15
18 Kayserispor 20 2 13 5 19 52 11 -33
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 21 12 3 6 30 17 42 +13
2 BB Erzurumspor 20 10 5 5 23 16 35 +7
3 Bursaspor 20 11 6 3 28 24 33 +4
4 Adana Demirspor 20 8 5 7 34 21 31 +13
5 Keçiörengücü 20 7 5 8 16 14 29 +2
6 Altay 20 7 6 7 23 20 28 +3
7 Ümraniyespor 20 8 8 4 31 30 28 +1
8 Akhisarspor 20 7 6 7 21 20 28 +1
9 Fatih Karagümrük 21 7 7 7 26 27 28 -1
10 Giresunspor 20 7 6 7 23 25 28 -2
11 Menemenspor 20 8 8 4 21 24 28 -3
12 Balıkesirspor 20 6 7 7 18 20 25 -2
13 İstanbulspor 20 5 7 8 29 29 23 0
14 Altınordu 20 5 7 8 22 25 23 -3
15 Adanaspor 20 3 9 8 21 29 17 -8
16 Osmanlıspor FK 20 5 10 5 21 29 17 -8
17 Boluspor 20 2 9 9 17 28 15 -11
18 Eskişehirspor 20 6 10 4 25 31 13 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 21 16 1 4 48 8 52 +40
2 Manisa FK 21 15 1 5 60 18 50 +42
3 Sancaktepe Bld 21 12 5 4 35 17 40 +18
4 Hekimoğlu Trabzon 21 12 6 3 35 30 39 +5
5 Çorum FK 21 11 9 1 30 27 34 +3
6 Sarıyer 21 9 6 6 26 22 33 +4
7 İnegölspor 21 9 8 4 34 24 31 +10
8 Afjet Afyonspor 21 9 8 4 31 23 31 +8
9 Zonguldak Kömürspor 21 8 6 7 28 26 31 +2
10 Pendikspor 21 8 8 5 29 26 29 +3
11 Tarsus İdman Yurdu 21 9 11 1 30 31 28 -1
12 Kırklarelispor 21 6 7 8 19 26 26 -7
13 Hacettepe Spor 21 8 11 2 27 39 26 -12
14 Başkent Akademi FK 21 6 12 3 27 31 21 -4
15 1922 Konyaspor 21 6 12 3 25 35 21 -10
16 Amed Sportif 21 5 10 6 15 32 21 -17
17 Gümüşhanespor 21 5 13 3 23 39 18 -16
18 Şanlıurfaspor 21 0 20 1 5 73 14 -68
Takım O G M B A Y P AV
1 Artvin Hopaspor 21 11 2 8 35 14 41 +21
2 Serik Belediyespor 21 12 4 5 37 21 41 +16
3 68 Aksaray Belediyespor 21 11 3 7 34 16 40 +18
4 24Erzincanspor 21 10 3 8 29 17 38 +12
5 Buca FK 21 9 6 6 29 28 33 +1
6 Karaköprü Belediyespor 21 8 5 8 20 16 32 +4
7 Çatalcaspor 21 7 4 10 30 22 31 +8
8 Düzcespor 21 8 6 7 18 16 31 +2
9 Sultanbeyli Bld. 21 7 6 8 25 20 29 +5
10 Silivrispor 21 6 6 9 26 24 27 +2
11 52 Orduspor FK 21 4 4 13 14 15 25 -1
12 Çankaya FK 21 6 8 7 23 27 25 -4
13 Kızılcabölükspor 21 5 7 9 28 28 24 0
14 Erzin Spor Kulübü 21 5 7 9 23 24 24 -1
15 Şile Yıldızspor 21 5 8 8 16 19 23 -3
16 Yomraspor 21 5 8 8 22 26 23 -4
17 Tokatspor 21 1 17 3 13 45 6 -32
18 Manisaspor 21 1 17 3 15 59 0 -44
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/02/2020 Konyaspor vs Denizlispor
 08/02/2020 Beşiktaş vs Gaziantep FK
 08/02/2020 Gençlerbirliği vs Trabzonspor
 08/02/2020 Fenerbahçe vs Alanyaspor
 09/02/2020 Kayserispor vs Antalyaspor
 09/02/2020 Sivasspor vs İstanbul Başakşehir
 09/02/2020 Kasımpaşa vs Galatasaray
 10/02/2020 Göztepe vs Çaykur Rizespor
 14/02/2020 İstanbul Başakşehir vs Beşiktaş
 14/02/2020 İstanbul Başakşehir - Beşiktaş İstanbul Başakşehir ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  İstanbul Başakşehir yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/02/2020 Giresunspor vs İstanbulspor
 08/02/2020 Eskişehirspor vs Altınordu
 08/02/2020 Adana Demirspor vs Adanaspor
 09/02/2020 BB Erzurumspor vs Keçiörengücü
 09/02/2020 Ümraniyespor vs Balıkesirspor
 09/02/2020 Osmanlıspor FK vs Bursaspor
 09/02/2020 Altay vs Boluspor
 10/02/2020 Akhisarspor vs Menemenspor
 14/02/2020 Altınordu vs Osmanlıspor FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/02/2020 Kahramanmaraşspor vs Van Spor
 09/02/2020 Ankara Demirspor vs Sakaryaspor
 09/02/2020 Bodrumspor vs Eyüpspor
 09/02/2020 Ergene Velimeşe vs Etimesgut Belediyespor
 09/02/2020 Kardemir Karabükspor vs Kastamonuspor
 09/02/2020 Kırşehir Belediyespor vs Tuzlaspor
 09/02/2020 Niğde Anadolu FK vs Bayburt Özel İdare Spor
 09/02/2020 Uşak Spor vs Sivas Belediyespor
 15/02/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Kardemir Karabükspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/02/2020 Yomraspor vs Serik Belediyespor
 08/02/2020 Çatalcaspor vs Karaköprü Belediyespor
 09/02/2020 Artvin Hopaspor vs Sultanbeyli Bld.
 09/02/2020 24Erzincanspor vs Çankaya FK
 09/02/2020 Kızılcabölükspor vs 52 Orduspor FK
 09/02/2020 Manisaspor vs Silivrispor
 09/02/2020 Şile Yıldızspor vs Erzin Spor
 09/02/2020 Tokatspor vs Düzcespor
 09/02/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Buca FK
 14/02/2020 Çankaya FK - 68 Aksaray Belediyespor 68 Aksaray Belediyespor ligdeki son 15 maçında hiç kaybetmedi  68 Aksaray Belediyespor yenilmez
 14/02/2020 Buca FK - Manisaspor Manisaspor ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kazanamadı  Buca FK yenilmez
 14/02/2020 Çankaya FK - 68 Aksaray Belediyespor Çankaya FK ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  68 Aksaray Belediyespor yenilmez
 14/02/2020 Buca FK - Manisaspor Buca FK ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Buca FK yenilmez
NAMAZ VAKİTLERİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI