Bugun...


HASAN SARAÇ

facebook-paylas
LİSTE SAVAŞLARI BAŞLADI
Tarih: 26-02-2019 09:25:00 Güncelleme: 26-02-2019 09:25:00


31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kaldıkça heyecan artıyor. Önce adaylar belirlendi. Sonra ittifak pazarlıkları ve ittifak adayları. Son olarak bugüne geldiğimizde de Meclis üyeleri listeleri ve sıralamaları kamuoyu ile paylaşıldı.

 

TİTİZLİKLE HAZIRLANDI

 

Adaylar ortaya çıkınca, hangi aday daha çok oy toplar konusu tartışmaya açıldı. Ama tartışmanın içinden çıkılamadı. Sonrasında hangi aday, hangi taraftaki kararsızlardan oy alabilir tartışmalarına geçildi. O konudaki tartışma da pek sonuca bağlanmasa bile, herkes kendine göre bir fikir beyanında bulunmaya çalıştı. Tabii ki bu fikirler genelde kendi tarafını tuttuğu adayın tabanda pek oy kaybetmeyeceği ama diğer partililerin tabanlarından oy alabileceği iddiaları şeklinde oldu. Ama bunun içinde en önemli olay meclis üyeleri sıralamalarıydı. Öyle ya, eğer diğer siyasi görüşlerden oy almak istiyorsan, meclis sıralamanın üst bölümlerine de o siyasi görüşe yakın isimleri koyman gerekir ki, oy alabilsin.

 

İşte bugün açıklanan listeler özellikle bu yönden çok önemliydi. Sonunda listeler açıklandı. Elbette şimdiden listelerle ilgili yorumlar tüm ilçe genelinde adeta “harıl harıl” konuşulmaya başlanmıştır. Biz de sizinle listelerin özellikle ilk 10 sıralarına şöyle bir göz atalım. Çünkü ilk 10 dan sonrasının meclise girmesi oldukça kritik görünmekte. Ama her listenin ilk 10 sırasında yer alan bütün isimlerin meclise girme ihtimalleri oldukça yüksek görülmekte.

 

CUMHUR İTTİFAKI

 

Cumhur ittifakı listesinin ilk sıralarında özellikle Ak Parti ağırlığı görmekteyiz. İlk sırada İlhami Yıldıran yer almakta ki, Belediye Başkan adaylığı düşünen ve ittifak çatısı altında en çok çalışanlardan birisi olmasıyla dikkat çeken bu ismin ilk sırada yer alması muhtemelen olağan karşılanmıştır. Aynı şekilde MHP’nin en etkili ismi olarak gösterilen Süleyman Uğurlu’nun da 2. Sırada yer alması gayet doğal. 3. Sırada Tülay Yıldız ismi gerek Ak parti eski Kadın Kolları Başkanı, gerekse kadın olması sebebiyle mantıklı. 10. Sıraya kadar, oy potansiyeli bakımından mantıklı tercihler yapılmış gibi görünüyor. Ama gerek 10. Sıradan sonraya kalan, gerekse listeye giremeyen Ak Partili ve MHP’li isimlerden tepki gelir mi, orasını pek kestiremiyorum. Özet olarak iyi bir liste oluşturulmaya çalışılmış. Ama geçmiş dönemlerden de biliyorum, ne yaparsanız yapın mutlaka bazı kişi ve taraftarları kırılacak ve küsecektir. Cumhur ittifakı listesi belki beklendiği kadar mükemmel bir liste görünümünde olmayabilir ama çok fazla tepki alacak bir liste şeklinde de değil gibi. Yine de tepki olur mu, mutlaka olacaktır.

 

SAADET PARTİSİ

 

Saadet Partisi listesine göz atacak olursak; o liste de gayet ortalı bir liste olmuş. Hasan Ali İrban, sanırım liste oluşturulurken olabildiğince dengeleri gözetmeye çalışmış, en önemlisi oy getirebilecek isimler üzerinde titizlikle çalışmış gibi görünüyor. Mesela Yusuf Sarıcalar’ı 3. Sıraya ve Mehmet Akdeniz’i kontenjana koyarak, hem Saadet Partisinin et etkili iki ismini en iyi şekilde değerlendirmiş, hem de Küçükköy için Halil Kara’nın karşısına çok iyi iki isimle karşılık vermiş. Kendisi ile birlikte bu yola çıkmış Mehmet Manavoğlu, Celal Büyükyıldız, Mehmet Fatih Okudan ve siyasete Hasan Ali İrban’ın ikna etmesiyle adım atan ilçenin sevilen siması Muharrem Yavuz’u en iyi şekilde değerlendirmiş. Bu arada İlçenin özellikle siyasette en sevilen isimlerinden birisi olarak gösterilen Ese Onuk gibi sürpriz bir hamle ile oy potansiyelini biraz daha yükseltmiş. Özellikle DP tabanında etkili olan Ese Onuk ismini yanına alan İrban, şu ana kadar İYİ parti saflarına kayması beklenen DP tabanının önemli bir kısmını saflarına çekebilecek bir hamle yapmış. Yine kendisi ile birlikte fedakarlık yapan Şefik Kılınç ve Ayla Alptekin’i de kontenjanda değerlendirmesi oldukça anlamlı. “Olursak birlikte olacağız” mesajı vermeye çalışmış ki, bana göre çok önemli bir mesaj. Özetleyecek olursak, İrban bu liste ile sadece Saadet değil, partili partisiz herkesin oyuna talip olduğunu bir kez daha ortaya koymuş. Yani sadece söylemde kalmamış, icraata da geçmiş. Liste olabilecek en iyi şekilde yapılmaya çalışılmış. Ama elbette bu listede de mutlaka yerini beğenmeyenler ve kırgınlık çıkaracaklar olacaktır. Ama Saadet Partisinde bu tür kırgınların çok fazla sürmeyeceği ve çalışmalara sekte vurmayacağı kanaatindeyim.

 

MİLLET İTTİFAKI CHP KANADI

 

Daha ilk günden beri en çok konuşulan Millet İttifakı listesi de açıklandı. Ama liste ne olursa olsun özellikle CHP kanadında rahatsızlıkların yaşanabileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılmaktaydı. Listenin ilk sıralarında partiler arası dengeler gözetilmeye çalışılmış. Osman Manis, İrfan Yılmaz, Ayşegül Pınar, Mehmet Ateş, Hatice Demir, Ayhan Tığrak, Turgut Kara, İbrahim Sarıcalar, İsmail Karadeli, Aydın Gencer ve Fazıl Buğra Yörük şeklinde sıralama olmuş. Bu listede aslında isim olarak bakıldığında çok tepki gösterilecek bir şey yok gibi. Ama asıl tepki özellikle CHP kanadında yıllardır belirli isimlerin her yere aday olmasına tepki gösterildiği konuşulmakta. İl ve İlçe Yönetimlerine aynı isimler, meclis üyeliklerine aynı isimler v.s. gibi rahatsızlıklar konuşulmakta. Bu eleştiriler gelirken, asıl yapılması gerekenin ise mesela CHP İlçe Yönetiminde ayrı isimlerin, meclis üyeliklerinde ayrı isimlerin, kısaca partinin tabana daha çok yayılması ve bu sayede daha çok aileden oy alınmasının hedeflenebileceği ifade edilmekte. Ama CHP Korkuteli İlçe Yönetiminin “Küçük olsun bizim olsun” zihniyeti ile aynı isimleri farklı yerlere getirmeye çalışarak partiyi daha dar bir alana sıkıştırdığı eleştirileri yer almakta. Diğer taraftan bu isimlerin oy getirebilecek potansiyele çok fazla sahip olmadıkları yine eleştiriler arasında. Elbette Mehmet Küçükkavukçu ve Süleyman Memioğlu’nun (Kontenjan 3 verilip sonra silindiğini biliyorum) listede yer verilmemesine tepkiler zaten duyulmuştur. Bu tepkiler sadece söylemde mi kalır, yoksa sandığa yansır mı, ne kadar yansır, inanın orasını kestirmek çok zor.

 

İYİ PARTİ KANADI

 

İyi Parti cephesinde ise fazla bir sıkıntı yaşanmayacak gibi görünüyor. Burada dikkat çeken tek olay, şu ana kadar canla başla Halil Kara’nın yanında olan isimlerden Mehmet Cankar isminin listede hiç yer almaması, Aydın Gencer ve Fazıl Buğra Yörük isimlerinin ise listenin garanti yerlerinde değil, kritik yerlerinde değerlendirilmesi. Bu isimlerin listenin daha üst sıralarında değerlendirilmesi halinde İYİ Parti cephesinde kimsenin buna itiraz etmeyeceği görüşünün hakim olduğu. Ama eğer liste bu şekilde yapılmışsa, mutlaka bu isimler ile bir istişare yapılmış ve ikna edilmişlerdir diye düşünülmekte. Yani İyi Parti kanadında çok fazla problem yaşanmayacağı düşünülmekte.

 

ANTALYA’DAKİ KORKUTELİ’LİLER

 

Bu arada Antalya’daki Meclis sıralamalarında da ilçemiz adına sevindirici durumlar yaşandı. Mesela Ak Parti Konyaaltı listesinde 1. Sırada Abdurrahman Yılmaz, 4. Sırada Durali Kolpak, CHP’nin Konyaaltı Kontenjan 1. Sırasında Şevket Korkut ve CHP Kepez 11. Sıradan İbrahim Velican isimleri ilk aklıma gelenler arasında.

 

BÖCEK KİMLERİ İSTEDİ, KİMLERİ İSTEMEDİ

 

Bu arada Korsan Gazeteden gazeteci İdris Özyol ve Ali Taş’ın yapmış olduğu ilginç bir paylaşım da dikkatimi çekti. Yapılan paylaşıma göre; “Antalya’da CHP listelerini belirlemek iddiasıyla il koordinatörü olarak atanan Yusuf Meriç’in genel merkeze ilettiği talepler ilginç. Yusuf Meriç talep notunda “Muhittin Böcek’in isteği” diyerek kendi oğlu Hasan Meriç’i Muratpaşa’da seçilebilecek bir yere yazdırmak istiyor. Elmalı’da geçen seçimlerde çok az oy alarak seçimi kaybeden Akçay eski belediye başkanı Mehmet Tufan’ı listeden sildirmeye çalışan Meriç, Korkuteli’de İyi Parti’ye bırakılan liste başı kişinin de değiştirilmesini talep ediyor. Muratpaşa’da İl Başkanı Ahmet Kumbul’un istediği Hasan Kiraz’ın niye listeye giremediği de bu nottan anlaşılıyor. “Muhittin Böcek istememiş”. Böcek’in istemediği bir diğer isim de Konyaaltı’nda eski il yöneticisi ve Semih Esen’in sağ kolu Şevket Korkut. Yine Konyaaltı’nda Semih Esen’e kontenjan 2 ve 3. sıraları kullandırarak geri kalan listeyi Muhittin Böcek’in yapmasını istiyor.”

 

KORKUT LİSTEDE, KÜÇÜKKAVUKÇU LİSTE DIŞI

 

Burada bizi ilgilendiren konu Muhittin Böcek tarafından istenmediği iddia edilen Şevket Korkut’un, kontenjan 2. Veya 3’te değerlendirilmesi önerilirken, Korkut Kontenjan 1. Sıraya yerleşmiş. Yine Muhittin Böcek tarafından Korkuteli 1. Sırada Osman Manis isminin istenmediği ve yerine Mehmet Küçükkavukçu isminin olması gerektiği ifade edilmesine rağmen, Osman Manis’in 1. Sıradaki yerini koruduğu, Mehmet Küçükkavukçu isminin listeye bile giremediğini gözlemlemiş olduk. Şöyle ya da böyle listeler belli oldu. Bundan sonra iş kaldı “LİSTELER SAVAŞINA” Ben de her zaman olduğu gibi diyorum ki, Korkuteli için en hayırlısı neyse o olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
resmi ilanlar nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 23 15 2 6 36 11 51 +25
2 Galatasaray 23 13 4 6 46 24 45 +22
3 Beşiktaş 23 11 5 7 45 30 40 +15
4 Trabzonspor 23 10 7 6 40 33 36 +7
5 Yeni Malatyaspor 23 9 7 7 34 28 34 +6
6 Atiker Konyaspor 23 8 5 10 29 24 34 +5
7 Antalyaspor 24 9 10 5 26 36 32 -10
8 Sivasspor 23 8 8 7 33 34 31 -1
9 Alanyaspor 23 9 10 4 25 26 31 -1
10 Kayserispor 23 8 8 7 21 28 31 -7
11 MKE Ankaragücü 24 9 12 3 26 38 30 -12
12 Kasımpaşa 23 9 12 2 39 44 29 -5
13 Çaykur Rizespor 23 6 7 10 30 30 28 0
14 Fenerbahçe 23 5 8 10 26 32 25 -6
15 Göztepe 23 8 14 1 25 32 25 -7
16 Bursaspor 23 4 7 12 19 26 24 -7
17 BB Erzurumspor 23 4 10 9 24 31 21 -7
18 Akhisarspor 23 4 13 6 21 38 18 -17
Takım O G M B A Y P AV
1 Denizlispor 12 8 2 2 24 9 26
2 Gençlerbirliği 11 8 2 1 21 7 25
3 Ümraniyespor 12 8 3 1 18 10 25
4 Altınordu 12 7 2 3 22 7 24
5 Osmanlıspor FK 12 7 4 1 16 10 22
6 Adana Demirspor 12 6 3 3 21 11 21
7 Eskişehirspor 12 5 1 6 14 11 21
8 Hatayspor 12 5 2 5 16 8 20
9 Balıkesirspor Baltok 11 6 3 2 15 11 20
10 Gazişehir Gaziantep FK 12 5 4 3 17 10 18
11 İstanbulspor 11 5 3 3 19 19 18
12 Adanaspor 12 3 4 5 16 14 14
13 Boluspor 11 3 4 4 13 11 13
14 Altay 11 3 5 3 11 12 12
15 Afjet Afyonspor 11 3 5 3 15 20 12
16 Giresunspor 11 3 6 2 12 16 11
17 Elazığspor 11 2 6 3 12 17 9
18 Kardemir Karabükspor 12 0 10 2 6 28 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Fatih Karagümrük 12 9 1 2 26 10 29
2 Tuzlaspor 12 9 2 1 30 7 28
3 Manisa BBSK 11 8 1 2 27 8 26
4 Menemen Belediyespor 12 7 1 4 26 15 25
5 Sivas Belediyespor 12 7 3 2 21 15 23
6 Etimesgut Belediyespor 11 5 1 5 16 10 20
7 Şanlıurfaspor 11 5 3 3 13 10 18
8 Pendikspor 11 4 2 5 17 14 17
9 Kırklarelispor 12 4 3 5 15 13 17
10 Bandırmaspor 11 5 4 2 12 11 17
11 Kahramanmaraşspor 12 5 5 2 11 14 17
12 Zonguldak Kömürspor 11 4 3 4 10 10 16
13 Tarsus İdman Yurdu 11 4 4 3 18 22 15
14 Bak Spor 11 3 3 5 11 15 14
15 Fethiyespor 12 2 4 6 9 14 12
16 Konya Anadolu Selçukspor 11 2 3 6 17 24 12
17 Darıca Gençlerbirliği 12 3 6 3 10 18 12
18 Tokatspor 12 3 7 2 11 15 11
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 11 7 0 4 23 10 25
2 Karaköprü Belediyespor 12 7 3 2 23 13 23
3 Nevşehir Belediyespor 11 6 1 4 24 12 22
4 Tire 1922 11 5 0 6 15 7 21
5 Hekimoğlu Trabzon 10 6 1 3 14 7 21
6 Şile Yıldızspor 10 6 3 1 24 11 19
7 Ergene Velimeşe 11 5 3 3 16 10 18
8 Artvin Hopaspor 11 4 1 6 10 4 18
9 Silivrispor 11 5 4 2 13 8 17
10 Kozan Belediyespor 11 3 1 7 11 8 16
11 Yomraspor 11 3 2 6 11 10 15
12 Batman Petrolspor 11 4 4 3 11 14 15
13 Erzin Belediyespor 11 3 3 5 15 12 14
14 Gebzespor 11 3 4 4 11 9 13
15 Büyükçekmece Tepecikspor 11 3 6 2 10 15 11
16 Erbaaspor 10 2 4 4 10 10 10
17 Körfez Spor Kulübü 11 1 8 2 6 24 5
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/03/2019 Bursaspor vs Sivasspor
 02/03/2019 Kayserispor vs Beşiktaş
 02/03/2019 Fenerbahçe vs Çaykur Rizespor
 03/03/2019 Atiker Konyaspor vs Göztepe
 03/03/2019 Yeni Malatyaspor vs Medipol Başakşehir
 03/03/2019 BB Erzurumspor vs Galatasaray
 04/03/2019 Akhisarspor vs Alanyaspor
 04/03/2019 Kasımpaşa vs Trabzonspor
 08/03/2019 Sivasspor vs Yeni Malatyaspor
 02/03/2019 Kayserispor - Beşiktaş Beşiktaş ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Beşiktaş yenilmez
 02/03/2019 Bursaspor - Sivasspor Bursaspor ligdeki son 9 maçında hiç kazanamadı  Sivasspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/03/2019 Elazığspor vs Denizlispor
 02/03/2019 Eskişehirspor vs Adana Demirspor
 02/03/2019 Osmanlıspor FK vs Gazişehir Gaziantep FK
 03/03/2019 Altınordu vs Hatayspor
 03/03/2019 Ümraniyespor vs Kardemir Karabükspor
 03/03/2019 Boluspor vs İstanbulspor
 03/03/2019 Afjet Afyonspor vs Gençlerbirliği
 04/03/2019 Altay vs Balıkesirspor Baltok
 08/03/2019 Gazişehir Gaziantep FK vs Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/03/2019 Kahramanmaraşspor vs Menemen Belediyespor
 02/03/2019 Sivas Belediyespor vs Tokatspor
 02/03/2019 Bak Spor vs Anadolu Selçukspor
 02/03/2019 Etimesgut Belediyespor vs Şanlıurfaspor
 02/03/2019 Fethiyespor vs Tuzlaspor
 02/03/2019 Kırklarelispor vs Fatih Karagümrük
 02/03/2019 Manisa BBSK vs Bandırmaspor
 02/03/2019 Pendikspor vs Tarsus İdman Yurdu
 02/03/2019 Zonguldak Kömürspor vs Darıca Gençlerbirliği
 06/03/2019 Şanlıurfaspor - Manisa BBSK Şanlıurfaspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Manisa BBSK yenilmez
 06/03/2019 Darıca Gençlerbirliği - Kırklarelispor Darıca Gençlerbirliği ligdeki son 6 maçını kaybetti  Kırklarelispor kazanır
 06/03/2019 Menemen Belediyespor - Sivas Belediyespor Menemen Belediyespor ligde evindeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Menemen Belediyespor yenilmez
 06/03/2019 Fatih Karagümrük - Bak Spor Bak Spor ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Bak Spor yenilmez
 06/03/2019 Fatih Karagümrük - Bak Spor Fatih Karagümrük ligde evindeki son 11 maçında hiç kaybetmedi  Fatih Karagümrük yenilmez
 06/03/2019 Tarsus İdman Yurdu - Fethiyespor Tarsus İdman Yurdu ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Fethiyespor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/03/2019 Erbaaspor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 02/03/2019 Ergene Velimeşe vs Erzin Belediyespor
 02/03/2019 Gebzespor vs Körfez Spor Kulübü
 02/03/2019 Nevşehir Belediyespor vs Kozan Belediyespor
 02/03/2019 Silivrispor vs Nazilli Belediyespor
 02/03/2019 Şile Yıldızspor vs Yomraspor
 03/03/2019 Hekimoğlu Trabzon vs Batman Petrolspor
 06/03/2019 Artvin Hopaspor vs Silivrispor
 06/03/2019 Tire 1922 - Nevşehir Belediyespor Nevşehir Belediyespor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Nevşehir Belediyespor yenilmez
 06/03/2019 Nazilli Belediyespor - Gebzespor Gebzespor ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Nazilli Belediyespor yenilmez
 03/03/2019 Hekimoğlu Trabzon - Batman Petrolspor Hekimoğlu Trabzon ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Hekimoğlu Trabzon yenilmez
 02/03/2019 Silivrispor - Nazilli Belediyespor Nazilli Belediyespor ligdeki son 16 maçında hiç kaybetmedi  Nazilli Belediyespor yenilmez
 02/03/2019 Silivrispor - Nazilli Belediyespor Silivrispor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Nazilli Belediyespor yenilmez
 02/03/2019 Gebzespor - Körfez Spor Kulübü Körfez Spor Kulübü ligde deplasmandaki son 11 maçında hiç kazanamadı  Gebzespor yenilmez
 02/03/2019 Gebzespor - Körfez Spor Kulübü Gebzespor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Körfez Spor Kulübü yenilmez
 02/03/2019 Ergene Velimeşe - Erzin Belediyespor Erzin Belediyespor ligde deplasmandaki son 11 maçında hiç kazanamadı  Ergene Velimeşe yenilmez
 02/03/2019 Erbaaspor - Büyükçekmece Tepecikspor Erbaaspor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Erbaaspor yenilmez
NAMAZ VAKİTLERİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI