29 Ekim’de Togg üretime başlıyor

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “60 yıl önce yarım kalan bir rüyamız vardı. Yerli ve milli bir otomobil üretme rüyamızı da Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu zamanı girişim 29 Ekim’de Allah nasip ederse kapılarını açıyor ve fabrika da resmen üretime geçiyor” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) bahçesinde düzenlenen etkinlikteki konuşmada, bu yıl 100’üncü yıl dönümü olan ve Türk milletinin küllerinden tekrardan doğuşunun destanı olan Zafer Bayramı vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tabanca dostlarını, tüm şehitleri ve gazileri rahmet ve saygıyla minnetle saygıyla yad ettiğini söyledi.

Bu özel günde kendisine Bursa Şehri Hizmet Nişanı belgesinin takdim edilmesinden onur duyduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Ömrüm süresince bunun bahtiyarlığını yaşayacağım. Bursa tarımıyla, sanayisiyle, girişimcileriyle, Türkiye’nin göz bebeği haline gelmiş, adı marka olmuş, hepimizin gurur duyduğu bizlere Osman Gazi’nin emaneti bir kent” dedi.

Hisarcıklıoğlu, ekonomiye kıymet katan Bursa’nın tüccar ve sanayicilerle Türkiye için daima kıymet üreten yapıda bir kent bulunduğunu vurgulayarak, “Anadolu’nun sanayileşmesi Bursa’da başlamış. Türkiye’nin ilk organize endüstri bölgesi 1960’lı yıllarda Bursa TSO’nun liderliğinde hayata geçmiş. Bugün de nitelikli insan deposu, AR-GE ve inovasyon odaklı yüksek katma değere haiz üretimi, lojistik imkanları, ileri teknolojiye dayalı ziraat ve detaylı ihracat yapısıyla ülkemiz ekonomisinin lokomotifi haline gelmiştir Bursa” diye konuştu.

“Toog 29 Ekim’de üretime geçiyor”

Bursa’nın otomotiv, makine, tekstil başta olmak suretiyle pek oldukça sektörde Türkiye’nin üretim merkezi bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şöyleki devam etti:

“Tüm bunların bir sonucu olarak 60 yıl ilkin yarım kalan bir rüyamız vardı. Yerli ve ulusal bir otomobil üretme rüyamızı da Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu zamanı girişim 29 Ekim’de Allah nasip ederse kapılarını açıyor ve yapınak da resmen üretime geçiyor. 2023’ün ilk çeyreğinde de yurt içinde satışa geçiyoruz. Şu demek oluyor ki oldukça yakında Bursa caddelerinde hep birlikte TOGG’u görmeye başlıyoruz.”

”7 ilçeye 7 yeni okul daha yapacağız”

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un Bursa’ya birçok eser kazandırdığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Osmanlı’nın tekrardan doğuşunu mümkün kılan birinci Mehmet’in armağanı, Yeşil Türbe’yi restore ederek korunmasını sağladık. Gene Osmanlı’nın ilk yerleşimlerinden Bursa Cumalıkızık evlerinin restorasyonu gerçekleştirdik. Bugüne dek yaptığımız en büyük okullardan birini 50 derslikli Bursa Osmangazi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu İmam Hatip Lisesini inşa ettik. Şimdi de Bursa oda ve borsalarının talebiyle TOBB olarak yeni bir girişim başlatma sonucu aldık. Buradaki 7 ilçemize, Gemlik, İnegöl, İznik, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Orhangazi ve Yenişehir’de 7 yeni okul daha Tanrı nasip ederse yapacağız. Bursa’mıza bu okullarımız hayırlı uğurlu olsun.”

Konuşmaların peşinden Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Tecim ve Endüstri Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Bursa Tecim Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Hisarcıklıoğlu’na Bursa Şehri Hizmet Nişanı belgesini takdim etti.

Hisarcıklıoğlu da Vali Canbolat ve Aktaş’a kitap armağan etti. Sonrasında Hisarcıklıoğlu ile beraberindekiler GUHEM’i gezdi.

Etkinliğe, AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Zafer Işık, BTSO ve BTB’nin yönetim kurulu üyeleri, iş insanları, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen oda ve borsa başkanları katıldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 29 Ekim'de Togg üretime başlayacak 29 Ekim’de Togg üretime başlıyor için yorumda bulun

    29 Ekim’de Togg üretime başlıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 29 Ekim’de Togg üretime başlıyor için ilk yorumu yapabilirsin.