9 AB ülkesi Filistin için endişe duyuyor

Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç Dışişleri bakanlıkları, İsrail’in Filistinli 6 sivil cemiyet kuruluşuna (STK) baskın yapmış olup mühürlemesinden kaygı duyduğunu bildirdi.

Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç Dışişleri bakanlıklarının ortak açıklamasında, “İşgal altındaki Filistin topraklarında sivil toplum için ayrılan alanların azaltılmasına yönelik 18 Ağustos sabahı gerçekleşen baskınlardan derin edişe duyuyoruz. Bu eylemler kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Filistin’de sivil alanların giderek daralmasının kaygı kaynağı olmaya devam etmiş olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Filistin’de ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkını savunmak için kesin bir halde sivil toplum kuruluşların (STK) yanında olmaya devam ediyoruz. Demokratik değerlerin yaygınlaştırılması ve iki devletli çözüm için özgür ve kuvvetli bir sivil cemiyet vazgeçilmezdir.”

İsrail, Filistinli STK’ları terör örgütü duyuru etmişti

Açıklamada, k​​​​​onuya ilişkin 12 Temmuz’da da açıklama yapıldığı ve İsrail’in bu STK’ları “terör örgütü” olarak adlandırma kararını haklı çıkaracak bilgiler istendiği sadece herhangi yanıt alınamadığı vurgulanarak, “İkna edici kanıtlar sunulsaydı buna bakılırsa hareket ederdik.” ifadesi kullanıldı.

İsrail Adalet Bakanlığı, Ekim 2021’de uluslararası itirazlara karşın Zamir Esirleri Koruma Kurumu, İnsan Hakları İçin Hukuk El-Hak, Bisan Araştırma ve Kalkınma Merkezi, Samidun Filistinli Esirleri Savunma Şebekesi, Tarımsal Emek harcama Komiteleri Birliği ve Uluslararası Çocuk Haklarını Savunma Hareketinin Filistin şubesini “Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne finansman sağlamış olduğu” nedeni öne sürülerek terör örgütü duyuru etmişti.

Almanya, Fransa, İspanya, Belçika, İsveç, Hollanda, İtalya ve İrlanda, İsrail’in söz mevzusu kuruluşlar hakkında ileri sürdüğü terör suçlamasına kafi kanıt sunamadığını belirterek, 6 Filistinli STK’ya mali destek sağlamayı sürdüreceğini açıklamıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. 9 AB ülkesi İsrail'in Filistinli STK'lara yönelik baskınından endişe duyuyor 9 AB ülkesi Filistin için endişe duyuyor için yorumda bulun

    9 AB ülkesi Filistin için endişe duyuyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 9 AB ülkesi Filistin için endişe duyuyor için ilk yorumu yapabilirsin.