ABD’de beklenen yaşam süresi iki yıl üst üste düştü

ABD’de beklenen yaşam süresinin COVID-19 salgını sebebiyle 2020 ve 2021’de üst üste iki kez gerilediği bildirildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) yayımladığı rapora bakılırsa, ülkede beklenen yaşam süresi 2020’de 77 iken, 2021’de 76,1’e düştü. Bu sayı 2019’da 78,8 idi. Beklenen yaşam süresinin gerilemesinde COVID-19 salgınının etkili olduğu açıklandı.

Ulusal Sıhhat İstatistikleri Merkezi (NCHS), iki senelik süreçte hanımefendilerin beklenen yaşam süresinin 2 yıl düşerek 79,1’e, adamların ise 3 yıl 1 ay düşüşle 73,2’ye gerilediğini duyurdu.

En fazlaca düşüş Kızılderililerde görüldü

Rapora bakılırsa, beklenen yaşam süresi en kısa olanlar 65 yıl 2 ay ile Kızılderililer, en uzun olanlar ise 83,5 yıl ile Asya kökenliler oldu. Amerikan ve Alaska yerlilerinin beklenen yaşam süresinin COVID-19 salgınının başlamasından bu yana 6,5 yıldan fazla kısaldığına, Asya kökenli Amerikalılarda ise bu oranın 2 yıl olduğuna dikkat çekildi. Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ABD'de beklenen yaşam süresi COVID-19 nedeniyle iki yıl üst üste düştü ABD’de beklenen yaşam süresi iki yıl üst üste düştü için yorumda bulun

    ABD’de beklenen yaşam süresi iki yıl üst üste düştü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’de beklenen yaşam süresi iki yıl üst üste düştü için ilk yorumu yapabilirsin.