Cezayir’de orman yangınları

Cezayir Savunma Bakanlığı, geçen hafta ülkenin çeşitli bölgelerinde çıkan orman yangınlarıyla ilgili 13 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

Cezayir Ulusal Radyosunun haberine nazaran, Savunma Bakanlığına bağlı Jandarma Komutanlığı Muhabere Dairesi Başkanı Yarbay Abdulkadir Bezziyu, “Ülkenin doğusundaki bazı illerde çıkan büyük yangınların nedenlerini bulmak için soruşturmalar devam ediyor.” dedi. Yarbay Bezziyu, 17-21 Ağustos’ta çeşitli illerdeki ormanlarda yangın çıkardıkları şüphesiyle 13 kişinin gözaltına alındığını söylemiş oldu.

Ölü sayısı 43’e yükseldi

Ayrıca ülkede 17 Ağustos’tan itibaren etkili olan yangınlarda yaşamını kaybedenlerin sayısının 43’e yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Et-Tarif Jandarma Komutanlığından bir yetkili, mahalli basına yaptığı açıklamada, kentteki yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının 36’e yükseldiğini, böylece ülke genelinde can kaybının 43’e çıktığını, 183 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Zarar görenlere tazminat ödenecek

Cezayir’de geçen haftaki orman yangınlarında en büyük zarar Tunus sınırındaki Et-Tanım’te kaydedildi. Burada geniş ormanlık alanın yanı sıra hayvanat bahçesi yok oldu, ülkenin en mühim ulusal parklarından El-Kala’nın büyük kısmı da hasar görmüş oldu.

Yangın söndürme çalışmalarını yerinde incelemek suretiyle Et-Tanım’e giden Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman, bu haftadan itibaren yangınlarda zarar gören vatandaşlara tazminat ödeneceğini açıklamıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Cezayir’de orman yangınları: 13 kişi gözaltında Cezayir’de orman yangınları için yorumda bulun

    Cezayir’de orman yangınları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cezayir’de orman yangınları için ilk yorumu yapabilirsin.