Gazze’de kalıcı istikrar için İsrail ablukasını kaldırmalı

Fransa Dışişleri Bakanlığı İsrail’in ablukasını kaldırmadan Gazze’de kalıcı istikrarın sağlanmayacağını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırısının akabinde 7 Ağustos’ta sağlanan ateşkesten kıvanç duyulduğu bilgisi paylaşıldı.

Fransa’nın Mısır’ın arabuluculuğu ve Birleşmiş Milletler (BM) ile Katar’ın desteğiyle sağlanan arabuluculuğu takdirle karşıladığı belirtilen açıklamada, daha çok gerginlik ve sivil can kayıplarının olmaması için taraflara yükümlülüklerine uymaları konusunda çağrı yapılmış oldu.

Açıklamada, Fransa’nın sivillerin yaşamını kaybetmesinden üzüntü duyduğu aktarılarak, insani yardımların, akaryakıt girişinin yanı sıra yaralıların ve hastaların süratli şekilde transferlerinin yapılması için Gazze’ye erişimin kalıcı olarak açılması çağrısında bulunulmuş oldu.

İsrail’in ablukayı kaldırmadan Gazze’de sürekli bir istikrarın sağlanmayacağına işaret edilen açıklamada, Fransa’nın, Avrupalı ve bölgesel ortaklarıyla adil ve kalıcı bir barışın oluşması amacıyla “siyasal ufku” tekrardan tesis etme çabalarını sürdüreceği bilgisi paylaşıldı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlemiş olduğu saldırılar ve ateşkes

İsrail, hücum hazırlığında olduğu sebebi öne sürülerek cuma günü Gazze’deki İslami Cihad’a ilişkin bulunduğunu iddia etmiş olduğu hedeflere hücum başlatmıştı.

Saldırılar üstüne Gazze’den İsrail yönüne bir takım roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlemiş olduğu saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk ve 4 kadının yer almış olduğu 44 şahıs yaşamını yitirmiş, İsrail tarafındaysa herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar içinde Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Gazze’de kalıcı istikrar için İsrail ablukasını kaldırmalı için yorumda bulun

    Gazze’de kalıcı istikrar için İsrail ablukasını kaldırmalı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gazze’de kalıcı istikrar için İsrail ablukasını kaldırmalı için ilk yorumu yapabilirsin.