DOLAR 33,0251 0.62%
EURO 35,8329 0.59%
ALTIN 2.522,80-0,23
BITCOIN 2118923-2,32%
Antalya
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gilead, Dünya Hepatit Günü'nde “Her Şey Karaciğer İçin" Bağış Programını başlattı

Gilead, Dünya Hepatit Günü'nde “Her Şey Karaciğer İçin" Bağış Programını başlattı

ABONE OL
Temmuz 28, 2023 13:03
Gilead, Dünya Hepatit Günü'nde “Her Şey Karaciğer İçin" Bağış Programını başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gilead Türkiye, Dünya Hepatit Günü’nde, karaciğer sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen küresel bağış programı Gilead Her Şey Karaciğer İçin “ALL4LIVER 2023”’ü Türkiye’de de başlattığını açıkladı. 2030 yılına kadar viral hepatiti yok etmeyi hedefleyen bağış programına kar amacı gütmeyen kuruluşlar, Gilead Bağış Portalı üzerinden başvurabilecek.

Viral hepatit, günümüzde hala küresel sağlık için önemli bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2017’de yayınladığı ilk küresel hepatit raporunda, 2015 yılında 1.34 milyon kişinin viral hepatit enfeksiyonuna bağlı sorunlardan hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Buna bağlı olarak Dünya Sağlık Örgütü, viral hepatitin 2030 yılına kadar halk sağlığı tehdidi olarak ortadan kaldırılması çağrısında bulundu. 

Gilead, ilk olarak 2021 yılında başlattığı Gilead ALL4LIVER bağış programıyla, Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2030 yılına kadar hepatiti, halk sağlığı tehdidi olmaktan çıkartma hedefiyle gerçekleştirdiği çalışmaları hızlandırmayı amaçlıyor.  Bu kapsamda, ‘ihtiyaca odaklanarak sağlıklı toplumlar inşa etmek ve hep birlikte gelişmek’ teması ile tasarlanan küresel bağış programı ile viral hepatiti ortadan kaldırmaya odaklanan projeler desteklenecek.

Viral hepatit de dahil olmak üzere, karaciğer hastalıklarıyla mücadele eden bireylere yönelik tedaviler geliştiren Gilead, bu yılki bağış programı kapsamında; sağlık okuryazarlığının artırılması, test ve tedaviye erişimin iyileştirilmesi ve bölgesel sağlık politikalarında viral hepatit tedavisine öncelik veren projeleri destekleyerek viral hepatitin yok edilmesi amaçlanıyor. 

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde başlattıkları bağış kampanyasıyla ilgili Gilead Medikal Direktörü Dr. Serhan Sevgi, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde ülkemizde Viral Hepatitlere yönelik farkındalık, korunma, yüksek riski grupların taranması ve tedaviye erişim gibi konularda öncelikler belirlenmiş ve program yürürlüğe konmuştu. Gilead olarak Her Şey Karaciğer İçin “ALL4LIVER” programı ile tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olan viral hepatitlere çözüm bulma ve karaciğer hastalığı ile yaşayan herkese ülkemizde yürürlükte olan kontrol programı ile aynı doğrultuda daha sağlıklı bir gelecek sunmayı hedeflemekteyiz. Hep birlikte karaciğer sağlığında ilerleme kaydetmeyi ve 2030’da viral hepatiti ortadan kaldırma hedefini gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyoruz.” dedi. Dr. Serhan Sevgi, Gilead’ın 2007 yılından bu yana Türkiye’de yaşamı tehdit eden hastalıklara yönelik yenilikçi tedaviler sunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Köklü mirasımızla sektör lideri olduğumuz hepatit alanında yerli üretimi önceliklendiriyor; toplumsal farkındalık yaratmak için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız neticesinde ilaca erişimin en kritik olduğu hastalıklardan biri olarak tanımlanan hepatitte yenilikçi ilaçlarımızı ülkemizde üretmeye başlamaktan dolayı gurur duyuyoruz. 2015 yılında hepatit B alanında klinik araştırmalar ve çalışmalar yürütmek üzere kurduğumuz 5 merkezin, 2023 yılı itibarıyla onkoloji, hematoloji ve HIV alanında araştırmalar yapan ve yürüten yeni merkezlerle birlikte 50’nin üzerine çıkması da ülkemiz adına büyük bir kazanım. 10 yıldır bilimsel fikirleri desteklemek amacıyla yürüttüğümüz Hayat Bulan Fikirler programımızla bugüne kadar HIV, hepatit B, hepatit C’yi de kapsayan alanlarda karşılıksız fon kapsamında 900 bin dolar tutarında destek sağladık. Gilead Türkiye olarak ülkemizdeki araştırmacıların ve sivil toplum kuruluşlarının yenilikçi fikirlerini hayata geçirmesine destek olmayı önemsiyoruz.”

 

ALL4LIVER Bağış Programı Hakkında

Gilead, viral hepatit ile mücadelede yerel toplulukları destekleyip güçlendirmek için tasarlanmış, iki yılda bir düzenlenen ALL4LIVER Bağış Programı’nı 2021 yılında başlattı. ALL4LIVER programı, DSÖ’nün viral hepatiti 2030 yılına kadar bir halk sağlığı tehdidi olarak ortadan kaldırma hedefine yönelik olarak yerel topluluklar tarafından başlatılan projeleri desteklemeyi amaçlıyor. Bu yılki program, sağlık okuryazarlığının artırılması, test ve tedaviye erişime yönelik tutumların iyileştirilmesi ve bölgedeki sağlık politikalarının gündeminde viral hepatitlere daha fazla öncelik verilmesini merkeze alan projeleri destekleyerek viral hepatitin eliminasyonu konularına odaklanıyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, 30 Eylül 2023 tarihine kadar Gilead Bağış portalı üzerinden programa başvurabilir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.