Manş Denizi’nde göçmen rekoru

Pazartesi günü ortalama bin 300 göçmen ufak teknelerle Manş Denizi’ni geçerek tek bir günde geçiş rekoru kırdı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, geçen Kasım ayındaki bin 185’lik rekoru aşarak bin 295 göçmenin 27 tekneyle geçiş yaptığını söylemiş oldu. Bu, mevcut kayıtların 2018’de başlamasından bu yana en yüksek günlük toplam.

Temmuz ayındaki 3 bin 683 kişiye kıyasla bu ay şimdiye kadar 6 bin 168 kişi ufak teknelerle geçiş yapmış oldu.Bu yıl şimdiye kadar 22 bin 560’tan fazla şahıs İngiliz Kanalında gezi etti. 2021’deki eşdeğer noktada, kümülatif toplam 12 bin 500’ün biraz altındaydı. Geçen yıl, 2020’de 8 bin 404 olan geçişi toplam 28 bin 526 kişinin yapmış olduğu biliniyor.

Pazartesi günü Dover’da karaya çıkarılırken görülenler içinde battaniyeye sarılı ve yünlü şapka giyen bebekler ve ufak çocuklar da vardı. Geçişler, fena hava koşulları sebebiyle geçiş yapılmadığı için üç gün sonrasında geldi.

Nisan ayında İçişleri Bakanı Priti Patel, bazı sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için “dünyada ilk” olarak tanımladığı bir anlaşmayı imzaladı . Sadece, 14 Haziran’da kalkacak olan ilk sınır dışı etme uçuşu, yasal zorluklar sebebiyle yere indirildi .

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Manş Denizi'nde yeni göçmen rekoru Manş Denizi’nde göçmen rekoru için yorumda bulun

    Manş Denizi’nde göçmen rekoru için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Manş Denizi’nde göçmen rekoru için ilk yorumu yapabilirsin.