Ukrayna iki istikametten gelen saldırıları önlendi

Rus ordusunun Bahmut ve Avdeevka istikametlerindeki saldırılarının Ukrayna ordusunca önlendiği açıklandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, son 24 saatteki çatışmalara ve Rus ordusunun kayıplarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya bakılırsa, Bahmut istikametinde saldırı girişiminde bulunan Rus güçler başarısız oldu ve geri çekildi. Avdeevka yönünde de Rus güçlerin tank, top ve roket kullanarak yaptıkları hücum girişimi Ukrayna ordusunca önlendi.

45 bin 550 Rus askeri etkisiz hale getirildi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının bir öteki açıklamasına bakılırsa Rus ordusu, çoğunluğu Donetsk bölgesinde olmak suretiyle 150 askerini yitirdi.

24 Şubat-23 Ağustos döneminde, Ukrayna’da toplam 45 bin 550 Rus askeri etkisiz hale getirildi. Bu zamanda Ruslara ilişkin 234 uçak, 198 helikopter, bin 921 tank, 4 bin 238 zırhlı vasıta, bin 33 top, 266 roketatar ve 146 hava savunma sistemi imha edildi. Rus güçleri 3 bin 150 vasıta, 15 gemi ve hafif sürat teknesi ile 817 insansız hava aracını yitirdi; Rusların fırlattığı 196 seyir füzesi de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuş fakat hemen sonra kayıplara ilişkin veriler yenilenmemişti.

Rusya’nın saldırılarında 374 çocuk yaşamını yitirdi

Ukrayna Başsavcılığı, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından bu yana yaşamını kaybeden Ukraynalı çocuklarla ilgili detayları paylaştı. Buna bakılırsa, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan 23 Ağustos’a 374 çocuk yaşamını yitirirken, 723 çocuk da yaralandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Ukrayna: Rus ordusunun iki istikametteki saldırıları önlendi Ukrayna iki istikametten gelen saldırıları önlendi için yorumda bulun

    Ukrayna iki istikametten gelen saldırıları önlendi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ukrayna iki istikametten gelen saldırıları önlendi için ilk yorumu yapabilirsin.