Yaşam tarzını değiştirmekle kanser önlenebilir

Kanser kaynaklı ölümler yaşam tarzını değiştirmekle önlenebilir

Sağlık sektörü, kanseri tedavi etmek için on senelerdir çaba harcıyor. Oysa, hastalığa yakalanmamanın mümkün olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. 

Tıp dünyası, dünya genelinde en yaygın ikinci ölüm sebebi kanserin tedavisine yıllardır deva arıyor. Meydana getirilen bir araştırma, yaşam tarzının değiştirilmesiyle milyonlarca yaşamın kurtarılmasının mümkün bulunduğunu kanıtladı.

“Kanser olmamak elimizde”

Meşhur tıp dergisi Lancet’te piyasaya çıkan son araştırmaya bakılırsa kanser kaynaklı ölümlerin yüzde 44’ü önlenebilir risk faktörlerine bağlı. Bir başka deyişle, kanser olmamak insanoğlunun elinde. Kanserden yaşamını kaybedenlerin yüzde 44’ünün sigara kullanan, aşırı alkol tüketen ve vücut kitle endeksi yüksek kişiler olduğu ortaya çıktı.

Kanser ölüm sebepleri içinde ikinci sırada

Araştırmada, 2010 ile 2019 yılları aralığında 204 ülkede 23 kanser türü ve 34 risk faktörü incelendi. Dünya genelinde önlenebilir riske bağlı ölümler açısından nefes borusu ve akciğer kanseri önde gelen kanser türleri oldu.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kanser kaynaklı ölümler yaşam tarzını değiştirmekle önlenebilir Yaşam tarzını değiştirmekle kanser önlenebilir için yorumda bulun

    Yaşam tarzını değiştirmekle kanser önlenebilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yaşam tarzını değiştirmekle kanser önlenebilir için ilk yorumu yapabilirsin.