Yeni sezonun ilk balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Karadeniz’de ağlardan çıkan balıklar, Ordu, Giresun ve Trabzon’da tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Ordu’da tekneleriyle gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, değişik türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve palamut satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık meydana getiren Ferhat Dönek, sezonun umdukları şeklinde başlamadığını belirterek, “Bunun sebeplerinden biri havanın sıcak olması. Deniz suyu sıcaklığı sebebiyle palamut beklenildiği şeklinde değil fakat havaların serinlemesiyle birlikte bolca oranda palamut bekliyoruz. Ondan sonra hamsi ve çinekop olur.” dedi.

Denizden bolca oranda istavrit çıktığını ifade eden Dönek, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Ek olarak levrek, çupra, alabalık, somon kültür balığı. Mezgit ve barbunun kilosu 100 lira. İstavrit 50, tirsi de 35 liraya satılıyor. Bolca oranda çıkarsa balık tutarları düşebilir.” diye konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen de vatandaşın balıktan beklentisinin ilk günden her tarafın dolup taşması bulunduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda bolca olan balık çeşidinin, dün gecenin mahsulü istavrit bulunduğunu belirten Türkmen, “Yurttaş palamut bekliyordu fakat deniz suyunun sıcaklığından o tek tük oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun için havaların soğumasını biraz daha bekleyeceğiz.” dedi.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yeni sezonun ilk balıkları tezgahlarda Yeni sezonun ilk balıkları tezgahlarda için yorumda bulun

    Yeni sezonun ilk balıkları tezgahlarda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni sezonun ilk balıkları tezgahlarda için ilk yorumu yapabilirsin.