Türkiye’den Afganistan’a uğurlandı

TCDD Vve AFAD koordinasyonunda, 10 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla organize edilen 6’ncı grup “İyilik Trenleri” bugün Ankara Garı’ndan yolculandı.

“İyilik Trenleri” uğurlama törenine, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, 10 sivil toplum kuruluşunun yöneticileri ve demir yolcular katıldı. Altun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı başta olmak suretiyle bakanlıklar, Türk Kızılayı, birçok sivil cemiyet kuruluşunun katkılarıyla demir yolcu ailesi tarafınca bugüne dek 5 grup halinde 13 tren, 298 vagon, 228 konteyner ve toplam 5 bin 534 ton yardım malzemesinin Afganistan’a ulaştırıldığını söylemiş oldu.

“Bugün 6’ncı grup 3 treni 69 vagon ve 1500 ton yüküyle Afganistan’daki kardeşlerimize esenlikle gönderiyoruz. Türkiye’den yola çıkarak İran ve Türkmenistan üstünden Afganistan’ın Turgundi kentine ulaşacak ‘İyilik Trenleri’miz, ötekiler şeklinde 4 bin 168 kilometre yol katederek ortalama 11-14 günde gerekseme sahiplerine ulaşmış olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun destekleri, İçişleri Bakanlığı, AFAD, kuruluşumuz TCDD Taşımacılık koordinasyonunda ve sivil cemiyet müesseselerinin katkılarıyla yola çıkan İyilik Trenleri’miz umuyoruz ki dost ve kardeş ülke Afganistan’ın yaralarına birazcık olsun merhem olacak. İyilik Trenleri’mizin yolu açık olsun.”

“6 seferdeki 17 trenle 7 bin 135 ton yardım götürmüş olacağız”

AFAD Başkan Yardımcısı Taşdelen de geçici dünyada fiziki uzaklıkların bir yanılsama bulunduğunu söylemiş oldu.

“Gönüller arasındaki mesafeler ölçülebilir birimlerden müstesnadır. Bugün kendisi için buluştuğumuz Afganistan, biz için gönül mesafesindedir. Türkiye ile Afganistan’ın ortak kültürü, Afganistan’da doğan Mevlana Celaleddin-i Rumi ile sınırı olan değildir. Ortak kıymetlerimiz içinde birçok şairler de vardır.”

Taşdelen, bu yardımların ne aşama yaşamsal önemde bulunduğunu sayıların da gösterdiğine dikkati çekti.

“Afganistan’da 27 milyon kişinin yaşamak için desteğe ihtiyacı var. Ortalama 19 milyon şahıs acil gıdaya gerekseme duyuyor. TCDD Taşımacılık, sivil cemiyet kuruluşları iş birliğinde 2021 senesinde başlattığımız ‘İyilik Treni Projesi’ ile bugüne dek toplam 14 tren Afganistan’a ulaştı. Bugün ise 6. grup tren yola çıkıyor. Böylece 6 seferdeki toplam 17 trenle 7 bin 135 ton yardımı 1 milyon 250 bin kişiye götürmüş olacağız.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye'nin İyilik Trenleri: Afganistan'a uğurlandı Türkiye’den Afganistan’a uğurlandı için yorumda bulun

    Türkiye’den Afganistan’a uğurlandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’den Afganistan’a uğurlandı için ilk yorumu yapabilirsin.